שאלות ותשובות | בית תרמי

שאלות ותשובות


מדוע צריך לבודד בתים ובניינים?
 
מבנה מבודד נעים יותר למגורים ולעבודה – קריר בקיץ וחמים בחורף ללא צורך בהפעלת מזגן או תנור ושקט מאוד גם בסביבה רועשת. בשנים האחרונות, עם

עליית המודעות לשינויי האקלים בכדור הארץ ומגמת החיסכון העולמית באנרגיה, הפך הצורך בבידוד ממותרות לחובה.
 

כיצד מבודדים בבתים ובניינים?
שיטת הבידוד הטובה ביותר היא בניית קירות מעטפת עבים.

כך בנו מאז ומתמיד, ככל שהקירות עבים יותר כך הבידוד יעיל יותר. בבניה המודרנית בונים קירות דקים אותם מצפים בחמרי בידוד או בונים באמצעות בלוקים מבודדים כגון "איטונג" ,"פומיס" ואחרים. טכנולוגיות הבידוד השונות נבדלות ביניהן דרך רמת הבידוד המושגת באמצעותן: R-VALUE

מה זה Insulated concrete forms?
ICF – ראשי תיבות באנגלית של המושג:

"תבניות מבודדות לבטון" המשלב טכנולוגיית תבניות ליציקת קירות בטון עם טכנולוגיה לבידוד מבנים- לוחות הבידוד הן גם תבניות היציקה.

כיצד מקובל לבודד את קירות המעטפת בשיטות המסורתיות?
כשמעטפת המבנה מתוכננת כולה בבטון , יוצקים תחילה את הקירות לתוך תבניות עץ או מתכת. לאחר התקשות הבטון, מפרקים את התבניות ומצפים את הקירות בלוחות "קל-קר". בידוד בתבניות אייקונקס (קישור לתשובה מס' 6)

מה זה גשר קור?
כשמעטפת המבנה מתוכננת כשילוב עמודים וחגורות בטון עם בלוקים חלולים, קיים פער בין כושר הבידוד התרמי של חלקי הבטון לבין החלקים הבנויים, לטובת החלקים הבנויים.

מצב זה גורם לתופעת התעבות בחלל המבנה באיזורי הבטון. בכדי למנוע את התופעה , מצפים את חלקי הבטון בלוחות בידוד.

כיצד מבודדים עם תבניות אייקונקס?
את מערכת תבניות העץ ליציקת קירות מעטפת המבנה , מחליפה מערכת של תבניות מבודדות לתוכן יוצקים את הבטון.

התבניות אינן מפורקות לאחר היציקה אלא נותרות במקומן כשהן מהוות שכבת בידוד משני צידיו של קיר הבטון.

האם התבניות מחליפות את הבלוקים?
התבניות אינן מחליפות את הבלוקים. קיר הבטון שנוצק לתוך התבניות מחליף אותם.

איזה סוגי גמרים ניתן לבצע על הקלקר?
החיפויים על הקלקר מאפשרים ביצוע מושלם ומדויק מאוד של כל סוגי הגמרים. ככלל, כל סוגי הגמרים ניתנים לביצוע על בידוד הקלקר. הקלקר מהווה חומר בידוד נפוץ מאוד בעולם וכמובן גם בישראל. הקלקרים משמשים כיום לבידוד גשרי קור בעמודי המבנה ובממד"ים ולכן קבלני הבנייה כבר יודעים כיצד לבצע זאת. חשוב לציין שבעיר ירושליים קלקר חיצוני על כל המבנה מהווה סטנדרט בנייה כבר עשרות שנים. חתך המבנה הירושלמי מבוסס על קירות בטון רציפים, הדבקת קלקר או 'תבניות אדקס' (קלקר מרוח באדקס 414) ועליו אבן ירושלמית עם עיגון ע"פ הוראות תקן 2378.

חיפוי הקלקר בחלק הפנימי של המבנה – יהיה באמצעות לוחות טיח מתועשים. הלוח המומלץ על ידינו הנו לוח siver board (לוח כסוף) של חברת 'טמבור'. לוח זה הנו דמוי לוח גבס רק כמעט כפול ממנו בצפיפותו וכמו כן הוא מאפשר בנוסף גם בידוד אקוסטי ועמידות נוספת באש. ניתן להשתמש גם בלוחות גבס סטנדרטיים. את הלוחות מעגנים באמצעות ברגים אשר מוברגים ישירות למחברים המצויים כבר בתוך תבנית 'טופ בילדינג'. בין הלוחות מטביעים רשת אינטרגלס בתפרים, וצובעים עם שפכטל וצבע כרגיל.

חיפוי הקלקר בחלק החיצוני של מבנה – יהיה בכל גמר לבחירת הלקוח.
לוחות טיח מתועשים – כמפורט לעיל, מריחת טיח – מריחת טיח צבעוני תעשה ע"י שכבת הרבצה באמצעות אדקס 415 עם רשת אינטרגלס במקום שכבת ההרבצה הרגילה. על שכבת האדקס ניתן ליישם את כל סוגי הגמר.
חיפוי דמוי אבן – חיפויים העשויים מפולימר מתקשה כגון חיפוי חברת 'פלקס דקור', המבוצעים על שכבת האדקס שבוצעה על הקלקר.
חיפויים קשיחים (אבן, שיש, קרמיקה וכיו"ב) – ביצוע סטנדרטי ע"פ התקנים הרלוונטיים. חיפוי האבן אף מבוצע בצורה יעילה וחסכונית יותר וכמובן שבהתאם לתקן 2378 הרלוונטי. במקום לקדוח בבטון ולהחדיר בו עוגנים (קונזולות) מבצעים את החדרת העוגנים בין תבניות הקלקר עוד לפני היציקה. כך, אחרי היציקה העוגנים מקובעים במקומם וניתן לתלות עליהם רשת מגולוונת בבטחה. האבנים ממוקמות על הרשת עם הסיכות הרלוונטיות.

האם התבניות מגבילות תכנון אדריכלי או שנדרש אדריכל מיוחד?
אין צורך בתכנון מיוחד ואין שום מגבלות אדריכליות. הדבר היחיד שצריך לקחת בחשבון הוא שעובי הקיר הנו 25 ס"מ (בסופו של דבר מתקבל קיר בעל עובי זהה (או עבה בעד 2 ס"מ) ביחס לבניה הקונבנציונאלית. במידה ויש צורך, ניתן לעבות את הקיר לצורך קבלת עמודים, על פי דרישות המהנדס.

איך תולים תמונה ודברים כבדים?
תמונה ניתן לתלות באמצעות דיבל גבס סטנדרטי. דיבל המומלץ על ידנו.

בתליית דברים כבדים יותר כמו ארונות קיר, מדפים כבדים, מסך פלזמה וכו' משתמשים בבורג 10 + דיבל תואם המוחדר ונעגן בקיר הבטון.

האם המסה התרמית של הקיר לא מתבטלת?
המסה התרמית בבית מתקבלת מהקירות החיצוניים, קירות החלוקה בין החדרים, הריצפה והתקרה. חלקו של קיר המעטפת מסך המסה התרמית בבית בדרך כלל נמוך מ- 25%. מסה זו בתוספת מסה מסוימת שיש לקיר המעטפת למרות בידודו, מספיקה כדי לענות על צרכי המסה התרמית.

האם אין בעית קרינה כמו בממ"דים (פליטת גז ראדון מהקירות)?
ממחקר של המכון לחקר הבנייה של הטכניון בשיתוף הקריה למחקר גרעיני נמצא שגם בממ"ד בו קירות הבטון עבים יותר והוא חדר קטן ולא מאוורר, רמת פליטת גז הראדון נמוכה מהמקסימום המותר בתקן.

מה עושים עם תקרות?
בדרכים הרגילות. כמובן מומלץ מאוד לבודד טוב את התיקרה על מנת להפיק מבידוד הקירות את המקסימום.

האם אין בעיות בטיחות אש?
החומר נבדק ועומד בתקן 755 להתאמת חומרים לבניה מבחינת דליקות ופליטת חומרים רעילים.

מה קורה עם צנרת החשמל והאינסטלציה?
ניתן להעביר את צנרת החשמל והאינסטלציה בתוך הקיר עוד לפני היציקה, בדיוק כפי שמבצעים זאת בקירות ממ"ד. הביצוע נעשה בצורה נוחה וקלה ע"י השחלת הצנרת השחורה בתוך הקיר לפני שלב יציקת הבטון. "שינויי דיירים" או שינויים עתידיים ניתן לבצע בקלות תוך חשיפת נקודת הפיצול בבטון וחריצת הקלקר הפנימי לצורך השחלת הצנרת העוקפת.

כך ניתן לבצע שינויים בקלות מרבית ובעלות נמוכה. ניתן גם להעביר את צנרת החשמל והאינסטלציה מראש בתוך שכבת הבידוד, לאחר היציקה, ולא בתוך הקיר היצוק. (למעט צנרת ביוב וצנרת ניקוז מי גשמים) העברת הצנרת מתבצעת בקלות וללא צורך בשבירת קירות, ללא שימוש בבטון לאטימת השברים והפסולת הרבה שנוצרת בתהליך זה. כיוון שעובי הקלקר הפנימי הנו 5 ס"מ ועובי לוח הטיח שמכסה אותו הנו 1.25 ס"מ, ניתן להשחיל את כל הצנרות בתוך הקלקר, כולל קופסאות החשמל, ללא כל בעיה. בשתי השיטות, לאחר גמר הנחת הצנרת, מחפים את הקיר מצדו הפנימי בלוחות טיח (דמויי לוחות גבס) רק שהם צפופים כמעט פי שתיים מלוחות גבס סטנדרטיים ואף מוסיפים בידוד אקוסטי למבנה.

מדוע צריך לשנות את הקיים והמוכר ולעבור לטכנולוגיית ICF?
בבניית מבנים בתבניות מבודדות – ICF, איננו משנים את המבנה! אנו משפרים אותו.

כיצד הבניין המבודד חזק יותר?
א. קירות המעטפת של הבניין המבודד יצוקים כולם בבטון לעומת שילוב עמודי בטון ובלוקים.
ב. הבטון בקירות מבודדים חזק יותר מכיוון שתבניות היציקה אינן מפורקות ושומרות על לחותו לאורך זמן רב יותר מקיר בטון שתבניות היציקה שלו מפורקות יום לאחר היציקה.
ג. קיר המעטפת מוגן ע"י התבניות לאורך כל חיי המבנה וברזל הזיון מקבל כסוי בטון מלא ואחיד. לא קיימות תופעות של התפוררות הבטון וקורוזיה בברזל הזיון הנפוצות בארץ עקב תנאי האקלים והמליחות הגבוהה במישור החוף.
ד. הבידוד המלא והרציף מונע למעשה את תופעת הסדיקה בקירות המוכרת לנו כל כך.

קיר ICF לפני יציקה מבט פנימה מלמעלה.

האם בנייה באמצעות תבניות מבודדות יקרה יותר?
לא!

למרות הבידוד המשופר ומחירן היקר של התבניות המבודדות, הצליחה חברת טופ בילדינג לצמצם את עלויות שכר העבודה ולבנות במחירים תחרותיים .

אין שום חסרונות? ואם ICF כל כך טוב , מדוע זה לא נפוץ ???
מתחילת שנות התשעים היו מספר נסיונות לבנות בטכנולוגיות בידוד דומות. חסרונן העיקרי היה בעלויות הביצוע הגבוהות שלהן. בנוסף , המודעות בארץ לבניה מבודדת לא היתה נרחבת. חברת טופ בילדינג, הרואה עצמה חלוצה בהטמעת הבנייה התרמית בארץ, הוקמה לפני שנתיים ולפני שהחלה בפעילות שיווקית, בנתה מספר מבנים צמודי קרקע ובבניה רוויה בטכנולוגיית ICF.

במהלך ביצוע המבנים , שוכללה שיטת העבודה ונבנתה מתודת הכשרה ייחודית אשר אפשרה לנו לצמצם את עלויות שכר העבודה באופן משמעותי ולהיות תחרותיים בשוק. עובי הקיר החיצוני המתקבל בטכנולוגיית ICF הוא 27ס"מ לפני עבודות החיפוי לעומת 20 ס"מ בבניה ללא כל בידוד. מכיוון שבנייה חוסכת אנרגיה היא יעד לאומי, מוביל משרד איכות הסביבה מהלך לתיקון חוק התכנון והבנייה אשר יעניק הקלות לבונים בבניה מבודדת. אחת ההטבות המתוכננות היא מתן אפשרות חריגה מקו הבניין בעובי הבידוד.

האם בית המבודד בטכנולוגיית ICF הוא "בית ירוק"?
בידוד המעטפת לבדו (כולל שימוש בזכוכית מבודדת בחלונות), יוצר חסכון של עד 70% מהוצאות החימום והקירור של הבית, ובידוד אקוסטי של כ 60 דציבל. על פי התקן לבניה ירוקה, מוענקות למבנה כ 20 נקודות מתוך 56 נקודות הדרושות לקבלת תקן ירוק על המבנה. תבניות 'טופ בילדינג' תורמות בצורה רבה לעמידת המבנה בתקנים של בנייה ירוקה 1045,5281,8282, חומרי התבנית מתמחזרים, תהליך הבניה יוצר מעט פסולת, שימוש מינימלי בעץ, מנופים, חומרי מליטה וציוד עזר מתכלה.
בכדי להביא את הבניין לדרגה הגבוהה ביותר הקיימת בתקן לבניה ירוקה ניתן להוסיף:

תכנון – העמדה, כיוונים וגודל הפתחים, הצללות, אוורור טבעי ועוד.

חשמל – שימוש בגופי תאורה ומזגנים חוסכי חשמל, מערכת סולרית ועוד.

אינסטלציה – שימוש ב"חסכמים", מחזור מים אפורים ועוד
 


סניף ראשי: רח' החומה 2

א.ת מערבי, ראשון לציון

פקס: 072-2446231

info@topbuilding.co.il

נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת:
חייגו: 1-700-071-074 או מלאו פרטיכם: